Koń prawdę Ci powie … czyli warsztaty z końmi dla ludzi biznesu jako metoda na skuteczną naukę i intensywny rozwój osobisty.

Wywiad z certyfikowanym trenerem edukacji dorosłych z udziałem koni.

Z Dorotą Jakubowską – Kurzec spotkaliśmy się w pięknej, malowniczej scenerii Wierzbowego Ranczo w Budach Michałowskich, gdzie Dorota prowadzi swoje niezwykłe warsztaty. Postanowiliśmy porozmawiać z nią o jej pracy coacha i trenera HAE (Horse Assited Education) – pracy szkoleniowej z włączeniem koni.

DSC00351
Dorota Jakubowska-Kurzec w trakcie warsztatu.

Pytanie od Autonomii: Na czym polega praca szkoleniowa z końmi? W jaki sposób różni się od „zwykłego” szkolenia?

Dorota Jakubowska-Kurzec: Praca z końmi to wyjątkowe doświadczenie. Inne niż tradycyjne szkolenie, przede wszystkim dlatego, że uczestnik pracuje głęboko ze swoją postawą. Ma niezwykłą możliwość, aby wyruszyć w podróż z samym sobą, przyjrzeć się swoim automatyzmom, reakcjom, przekonaniom, postawom – i ma realną szansę od razu stanąć z nimi do pracy. To szkolenie to tak naprawdę spotkanie z niezwykłymi trenerami – końmi, które odbywa się poza salą szkoleniową – na wybiegu otwartym lub zamkniętym, w zależności od pogody i pory roku. Warto zaznaczyć, że do pracy z końmi nie jest wymagane uprzednie doświadczenie z tymi zwierzętami, a w trakcie warsztatów nie dosiadamy koni.

DSC00300 (2)
Początek warsztatu – oswajamy się z końmi.
Na zdjęciu Lucyna Ławniczak, Dyrektor Zarządzająca Autonomia Consulting z koniem Walusiem.

Pytanie od Autonomii: Mówiłaś, że uczestnicy „uczą się od koni nowej jakości” – na czym polega ta „nowa jakość” i czego właściwie można nauczyć się od koni?

Dorota Jakubowska-Kurzec: Od koni uczymy się (czasem na nowo!) autentyczności. Koń jest zwierzęciem, które komunikuje się z naszym prawdziwym „JA”. Nie interesują go nasze maski, jakie zakładamy na różne okoliczności, nie jest podatny na nasze świadome bądź nieświadome próby wywierania na niego wpływu. Nie interesują go nasze przekonania, ograniczenia, co wypada, co powinno się robić, a czego nie. Zwierzę reaguje na autentyczność, która jest w nas. Koń daje prostą informację zwrotną na temat tego, na ile jesteśmy spójni w zakresie zachowań i emocji – wbrew pozorom nie reaguje na nasze słowa. Koń pokazuje nam, jak być spójnym wewnętrznie, uczy nas szacunku, a także pokory. Pokazuje nam też nasz prawdziwy styl przywództwa, komunikacji – sposobu, w jaki egzekwujemy zadania, stawiamy granice, budujemy relacje czy współpracujemy w zespole. To często jest ujawniane w bardzo prosty, a jednocześnie dosadny sposób: koń może w ogóle nie wykonywać naszych poleceń, albo też podążać za nami bez wyraźnego wysiłku z naszej strony. Może zająć się skubaniem trawy, a może uważnie czekać na informacje od nas. Może odejść, położyć się na ziemi, może iść obok nas. Wszystko to, w kontekście zaprojektowanych ćwiczeń sprawia, że zaczynamy szukać realnych rozwiązań dla siebie, dla zespołu z którym pracujemy.

Dorota objaśnia szczegóły ćwiczenia
Dorota objaśnia szczegóły ćwiczenia

Pytanie od Autonomii: Czy możesz powiedzieć parę słów o metodologii HAE – Horse Assisted Education?

Dorota Jakubowska-Kurzec: Koncepcja pracy z końmi powstała około 20 lat temu w Niemczech, dzięki pracy Gerharda i Karin Kerbs, inspirowanych pracą i książką K. F. Hempflinga „Dancing with Horses”. Od 1996 roku metoda została wprowadzona na otwarty rynek, w Polsce popularyzowana jest od 10 lat. Koncepcja metody opiera się na następujących założeniach: ludzie najlepiej uczą się przez doświadczenie, w powiązaniu ze swoimi emocjami; uczą się, jeśli stawiają sobie cele i szukają rozwiązań.
Na warsztatach z końmi zachęcamy do eksperymentowania, do doświadczania i wychodzenia poza swoją strefę komfortu. Sama obecność koni to dla wielu osób przeżycie, a w kontakcie i z informacją zwrotną od koni – niezwykle silne doświadczenie rozwojowe.

DSC00405
Ćwiczenia niekiedy bywają trudne, lecz niezwykle przyjemne – zwłaszcza kiedy koń współpracuje!

Pytanie od Autonomii: Dla kogo szkolenia z końmi są przeznaczone?

Dorota Jakubowska-Kurzec: Warsztaty z końmi przeznaczone są dla każdej grupy zawodowej, szczególnie dla osób, które chcą wyjść poza ramy tradycyjnych szkoleń, szukają inspiracji i nowatorskiego podejścia. To też kolejny krok rozwojowy dla tych, którzy mimo wielu szkoleń czują, że jest dla nich jeszcze obszar do rozwoju.
To spotkanie dla tych, którzy nie boją się wyzwań, mają odwagę stanąć „twarzą w twarz” ze swoim „prawdziwym ja” i przyjąć każdą informacją zwrotną – jakakolwiek by ona nie była.
Warsztat z końmi to możliwość uzupełnienia programów rozwojowych z zakresu umiejętności miękkich (i nie tylko) o pogłębiony obszar pracy z postawą.
Jest to doskonałe narzędzie pracy dla zespołów, zarządów, sukcesorów, talentów, osób zagrożonych wypaleniem zawodowym, a także sposób na indywidualny rozwój (możliwa jest także praca „jeden na jeden” – uczestnik pracuje wówczas samodzielnie, z koniem i facylitatorem).

Ćwiczenia z końmi to często proste polecenia - krótkiego spaceru ze zwierzęciem, przejścia przez przeszkody, itp.
Ćwiczenia z końmi to często proste polecenia – krótkiego spaceru ze zwierzęciem, przejścia przez przeszkody, itp.


Pytanie od Autonomii: Jaka wg Ciebie jest wartość w korzystaniu z takiej formy pracy? Masz jakieś własne, osobiste doświadczenia w tej kwestii, obserwacje na temat tego, co to daje ludziom?

Dorota Jakubowska-Kurzec: Wartość pracy z końmi polega przede wszystkim na tym, że ludzie sami dochodzą do własnych, ważnych dla siebie wniosków, bez żadnego nauczania i narzucania ze strony trenera. Uczestnicy warsztatów najczęściej wychodzą głęboko poruszeni. To, co zalecam uczestnikom swoich warsztatów to aby wzmacniać te refleksje, wnioski i doświadczenia po warsztacie o konkretne działania w codziennym życiu, zgodnie z zasadą 10-20-70 (10% – formalne formy rozwojowe, szkolenia, warsztaty, studia, 20% – informacja zwrotna od szefów, nauka od mentorów, kolegów, 70% – codzienna praca własna).

Wiele osób podchodzi z rezerwą do tej formy rozwojowej, z wieloma pytaniami o jej efektywność – po jej wypróbowaniu doceniają trafność wniosków i głębię indywidualnych refleksji, które stanowią podstawę do realnych wdrożeń w codziennej pracy i codziennym życiu (nie wspominając o wspaniałej pamiątce w postaci zdjęć i filmów!)

              

DSC00350 (2)
Na koniec warsztatu aż trudno się rozstać…


Pytanie od Autonomii:
Co najczęściej mówią ludzie w podsumowaniu warsztatów? Możesz podać jakieś przykłady?

Widzę teraz, że nie mam już odwrotu, muszę się za siebie wziąć.

Zobaczyłem, jak bardzo nadużywałem władzy, dawno tak mocno sobie tego nie uświadomiłem.

To było niezwykłe doświadczenie, pełne magii, a ja wiem, nad czym chcę pracować.

 Zobaczyłam dość, by wiedzieć, co dalej zrobić.

Niesamowite było to, jak w punkt były warsztatowe pytania po pracy z koniem – nic tylko brać się do pracy ze swoją umiejętnością stawiania granic, teraz to widzę jak na dłoni.

 

Od Autonomii: Dziękujemy za rozmowę! Życzymy satysfakcji z dalszej trenerskiej pracy i wielu poruszonych uczestników!

Dorota Jakubowska-Kurzec: Dziękuję, a Klientów Autonomia Consulting zapraszam do udziału w moich warsztatach:)

Jeśli zainteresowała Cię ta metoda pracy, skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów:
Joanna Różańska, j.rozanska@autonomia-consulting.pl, kom. 607 831 067

Więcej informacji na temat pracy Doroty Jakubowskiej-Kurzec przeczytasz w zakładce Nasz Zespół.

Słowa kluczowe: , , , .